Audycja Polskiego Radia z 22.07.1972, poświęcona historii serca Fryderyka Chopina. Audycja zawiera: a) Rozmowa Elżbiety Elbanowskiej z Krystyną Kobylańską, muzykologiem, znawcą twórczości Chopina. Poruszane tematy: - grób Chopina na cmentarzu Père-Lachaise, autorstwa Auguste Clésinger, kontrowersje wokół pomnika; - kartoteka publikacji prowadzona przez Kobylańską, zawierająca informacje o dziejach serca Chopina; - pierwsze informacje na temat ostatniej woli Chopina, aby jego serce znalazło się w kraju. Serce przewiezione zostało w 1850 r.; zapis ostatniej woli Fryderyka; - różne teorie na temat sposobu przywiezienia do Warszawy serca przez Ludwikę, siostrę Chopina; - losy listów Chopina do George Sand, rozproszona i zaginiona spuścizna po Chopinie; - legenda o porwaniu serca Chopina przez Niemców w czasie I wojny światowej, uwieczniona w wierszu Edmonda Rostanda pt. Serce Chopina; b) Rozmowa Elżbiety Elbanowskiej z Henrykiem Ładoszem, który w latach 1945-1952 był radnym Rady Narodowej m.st. Warszawy - uroczysty powrót serca Chopina 17 października 1945 r. do Warszawy, odrodzenie się Towarzystwa im. Fryderyka Chopina oraz Instytutu Fryderyka Chopina. Ładosz wspomina zasługi Mieczysława Idzikowskiego; - uroczystość powrotu serca Chopina 17 października 1945 r.,: tłumy mieszkańców na ulicach Woli, trasa przejazdu serca Chopina prowadziła z Milanówka, przez Żelazową Wolę do Warszawy. W uroczystości brali udział m.in. Bolesław Bierut, na fortepianie grał Henryk Sztompka; c) Rozmowa Elżbiety Elbanowskiej z Mieczysławem Idzikowskim, muzykologiem i badaczem twórczości Chopina; - powrót serca Chopina do Warszawy w 1945 r., odrodzenie się działalności Instytutu Chopinowskiego, działalność kulturalna Henryka Ładosza; - współczesny odbiór Chopina przez młodzież; d) Rozmowa z Ireną Sydow, żoną Bronisława Sydowa, biografa i znawcy twórczości Chopina na temat działalności naukowej i kulturalnej jej męża.
W audycji wykorzystano fragmenty literatury naukowej i biograficznej : - Cmentarz Powązkowski pod Warszawa, Kazimierz Władysław Wóycicki [Kobylańska]; - Ludwika z Jędrzejewiczów Ciechomska (siostrzenica Chopina) [Kobylańska]; - Bronisław Sydow, notatka na temat serca Chopina; - Historia serca Chopina w czasie II wojny światowej, autor i tekst nieznany; - Odezwa Instytutu Fryderyka Chopina i Komitetu „Uroczystości Narodowych Powrotu Serca Chopina do Warszawy” z dnia 17 października 1945 r. [Ładosz].
W audycji wykorzystano także fragmenty dzieł poetyckich opiewających Fryderyka Chopina: 1. W rocznicę Szopena, fragmenty, Maria Konopnicka [Szklarski, na tle muzyki]; 2. Promethidion, fragment, Cyprian Kamil Norwid [na tle muzyki]; 3. Zniszczenie pomnika Chopina w Warszawie, fragment, Leopold Staff [Szklarski, na tle muzyki]; 4. Fortepian Chopina, VIII-IX, fragment, Cyprian Kamil Norwid [Wardejn, na tle muzyki]; 5. Serce Chopina, fragmenty, Edmund Rostand, przekład Witold Zechenter [Szklarski, na tle muzyki]; 6. Nokturn, fragment, zwrotki 1,3-4, Mieczysław Jastrun [Wardejn, na tle muzyki].

Autorzy audycji: Edmond Rostand, Elżbieta Elbanowska; współtwórca - Magdalena Bajer; prowadzenie - Elżbieta Elbanowska; aktorzy: Zdzisław Wardejn, Wacław Szklarski.